STMicroelectronics STPS8H100FP
STPS8H100FP
Part No.:
STPS8H100FP
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSTPS8H100FP.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220FPAC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4.5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 8 A