STMicroelectronics STTH10R04G
STTH10R04G
Part No.:
STTH10R04G
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSTTH10R04G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK
Packaging:
Tube
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A