STMicroelectronics STTH15R06FP
STTH15R06FP
Part No.:
STTH15R06FP
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSTTH15R06FP.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220FP
Packaging:
Tube
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
60 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.9 V @ 15 A