STMicroelectronics STTH1R02QRL
STTH1R02QRL
Part No.:
STTH1R02QRL
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
ShinYuaSTTH1R02QRL.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1.5 A