STMicroelectronics STTH20R04G-TR
STTH20R04G-TR
Part No.:
STTH20R04G-TR
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSTTH20R04G-TR.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
45 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A