STMicroelectronics STTH30R04PI
STTH30R04PI
Part No.:
STTH30R04PI
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DOP3I-2 Insulated (Straight Leads)
Datasheet:
ShinYuaSTTH30R04PI.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 30A DOP3I
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.45 V @ 30 A