STMicroelectronics STTH30RQ06WL
STTH30RQ06WL
Part No.:
STTH30RQ06WL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
STTH30RQ06WL.pdf
Description:
600 V, 30 A SOFT ULTRAFAST RECOV
Packaging:
Tube
Series:
ECOPACK®2
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.95 V @ 30 A