Microchip Technology UPTB12E3/TR7
UPTB12E3/TR7
Part No.:
UPTB12E3/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
ShinYuaUPTB12E3/TR7.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
  • Related Categories
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UPT
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
13.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
21.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
6.94A
Power-PeakPulse:
150W
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Category:
TVS - Diodes
Datasheet:
ShinYuaUPTB12E3/TR7.pdf
1. How to order UPTB12E3/TR7 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the UPTB12E3/TR7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPTB12E3/TR7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPTB12E3/TR7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPTB12E3/TR7 UPTB17E3/TR7 UPTB48E3/TR7 UPTB8E3/TR7 UPTB5/TR7
Part Number UPTB12E3/TR7 UPTB17E3/TR7 UPTB48E3/TR7 UPTB8E3/TR7 UPTB5/TR7
Package/Case DO-216AA DO-216AA DO-216AA DO-216AA DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series UPT UPT UPT UPT UPT
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Breakdown(Min) 13.8V 13.8V 13.8V 13.8V 13.8V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V 21.6V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 6.94A 6.94A 6.94A 6.94A 6.94A
Power-PeakPulse 150W 150W 150W 150W 150W