Vishay General Semiconductor - Diodes Division V12P15HM3/I
V12P15HM3/I
Part No.:
V12P15HM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaV12P15HM3/I.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 12A TO277A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
250 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.08 V @ 12 A