Vishay General Semiconductor - Diodes Division V12PM45-M3/H
V12PM45-M3/H
Part No.:
V12PM45-M3/H
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaV12PM45-M3/H.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY TMBS 12A 45V SMPC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
2350pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 12 A