Vishay General Semiconductor - Diodes Division V25PL60-M3/87A
V25PL60-M3/87A
Part No.:
V25PL60-M3/87A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaV25PL60-M3/87A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A TO277A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5.5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
630 mV @ 25 A