Vishay General Semiconductor - Diodes Division V2PL45L-M3/I
V2PL45L-M3/I
Part No.:
V2PL45L-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-220AA
Datasheet:
ShinYuaV2PL45L-M3/I.pdf
Description:
SCHOTTKY RECTIFIER 2A 45V SMP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
390pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
2A (DC)
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
530 mV @ 2 A