Vishay General Semiconductor - Diodes Division V8P45-M3/86A
V8P45-M3/86A
Part No.:
V8P45-M3/86A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaV8P45-M3/86A.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 4.3A TO277A
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®, TMBS®
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
600 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
4.3A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 8 A