Microchip Technology VN10KN3-G-P002
VN10KN3-G-P002
Part No.:
VN10KN3-G-P002
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-92-3
Datasheet:
ShinYuaVN10KN3-G-P002.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 310MA TO92-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
310mA (Tj)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
5Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2.5V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
60 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
1W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)