Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10ETF12STRR-M3
VS-10ETF12STRR-M3
Part No.:
VS-10ETF12STRR-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaVS-10ETF12STRR-M3.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A D2PAK
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
310 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.33 V @ 10 A