Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-10TQ045STRR-M3
VS-10TQ045STRR-M3
Part No.:
VS-10TQ045STRR-M3
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaVS-10TQ045STRR-M3.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK
Packaging:
Tube
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
900pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 10 A