Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-12FR60
VS-12FR60
Part No.:
VS-12FR60
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-12FR60.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA
Packaging:
Bulk
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr:
12 mA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.26 V @ 38 A