Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-16EDU06HM3/I
VS-16EDU06HM3/I
Part No.:
VS-16EDU06HM3/I
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
ShinYuaVS-16EDU06HM3/I.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 16A TO263AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
55 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
15 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
16A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 16 A