Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-25FR10M
VS-25FR10M
Part No.:
VS-25FR10M
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-25FR10M.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 100V 25A DO203AA
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
25A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 78 A