Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-70HFL60S05
VS-70HFL60S05
Part No.:
VS-70HFL60S05
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-70HFL60S05.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 70A DO203AB
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
70A
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.85 V @ 219.8 A