Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-95PFR40T
VS-95PFR40T
Part No.:
VS-95PFR40T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
ShinYuaVS-95PFR40T.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 95A DO203AB
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard, Reverse Polarity
Part Status:
Active
Mounting Type:
Chassis, Stud Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
95A
Operating Temperature:
-55°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 267 A