Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSKEL240-25S30
VSKEL240-25S30
Part No.:
VSKEL240-25S30
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
ShinYuaVSKEL240-25S30.pdf
Description:
DIODE GP 2.5KV 240A MAGNAPAK
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
3 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 mA @ 2500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
2500 V
Current - Average Rectified (Io):
240A