Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-STPS40L15CW-N3
VS-STPS40L15CW-N3
Part No.:
VS-STPS40L15CW-N3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaVS-STPS40L15CW-N3.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 15V 40A TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
2000pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 mA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
15 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 40 A