Torex Semiconductor Ltd XP151A12A2MR
XP151A12A2MR
Part No.:
XP151A12A2MR
Manufacturer:
Torex Semiconductor Ltd
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
SOT-23
Datasheet:
ShinYuaXP151A12A2MR.pdf
Description:
MOSFET N-CH 20V 1A SOT23
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
20 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1A (Ta)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
2.5V, 4.5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
100mOhm @ 500mA, 4.5V
Vgs(th)(Max)@Id:
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
Vgs(Max):
±12V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
180 pF @ 10 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
500mW (Ta)
OperatingTemperature:
150°C (TJ)