TE Connectivity Passive Product 3631B471KL
3631B471KL
Part No.:
3631B471KL
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYua3631B471KL.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 500MA 970MOHM SM
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
3631, Sigma Inductors
ProductStatus:
Active
Type:
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
500 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
970mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
Ratings:
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYua3631B471KL.pdf
1. How to order 3631B471KL on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the 3631B471KL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 3631B471KL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3631B471KL.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 3631B471KL pin diagram, 3631B471KL datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 3631B470LL 3631B220ML 3631B471KL 3631B821KL 3631B331KL
Part Number 3631B470LL 3631B220ML 3631B471KL 3631B821KL 3631B331KL
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type - - - - -
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH 470 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 970mOhm Max 970mOhm Max 970mOhm Max 970mOhm Max 970mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C -25°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz