Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOT10N65
AOT10N65
Part No.:
AOT10N65
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220
Datasheet:
ShinYuaAOT10N65.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 10A TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
1Ohm @ 5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
33 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1645 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
250W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)