Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF10N60
AOWF10N60
Part No.:
AOWF10N60
Manufacturer:
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-262F
Datasheet:
ShinYuaAOWF10N60.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 10A TO262F
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
750mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1600 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
25W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)