Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF12N65
AOWF12N65
Part No.:
AOWF12N65
Datasheet:
ShinYuaAOWF12N65.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 12A TO262F
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
12A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
720mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
48 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2150 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
28W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)