Alpha & Omega Semiconductor Inc. AOWF14N50
AOWF14N50
Part No.:
AOWF14N50
Datasheet:
ShinYuaAOWF14N50.pdf
Description:
MOSFET N-CH 500V 14A TO262F
DraintoSourceVoltage(Vdss):
500 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
14A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
380mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
51 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2297 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
28W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)