Microchip Technology APT35GP120B2DQ2G
APT35GP120B2DQ2G
Part No.:
APT35GP120B2DQ2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
ShinYuaAPT35GP120B2DQ2G.pdf
Description:
IGBT 1200V 96A 543W TMAX
Series:
POWER MOS 7®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
96 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
140 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
3.9V @ 15V, 35A
Power-Max:
543 W
SwitchingEnergy:
750µJ (on), 680µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
150 nC
Td(on/off)@25°C:
16ns/95ns
TestCondition:
600V, 35A, 4.3Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Datasheet:
ShinYuaAPT35GP120B2DQ2G.pdf
1. How to order APT35GP120B2DQ2G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT35GP120B2DQ2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT35GP120B2DQ2G?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT25GP90BDQ1G APT25GP90BG APT35GP120B2DQ2G APT25GP120BDQ1G APT65GP60B2G
Part Number APT25GP90BDQ1G APT25GP90BG APT35GP120B2DQ2G APT25GP120BDQ1G APT65GP60B2G
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7®
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType PT PT PT PT PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V 1200 V
Current-Collector(Ic)(Max) 96 A 96 A 96 A 96 A 96 A
Current-CollectorPulsed(Icm) 140 A 140 A 140 A 140 A 140 A
Vce(on)(Max)@VgeIc 3.9V @ 15V, 35A 3.9V @ 15V, 35A 3.9V @ 15V, 35A 3.9V @ 15V, 35A 3.9V @ 15V, 35A
Power-Max 543 W 543 W 543 W 543 W 543 W
InputType Standard Standard Standard Standard Standard
GateCharge 150 nC 150 nC 150 nC 150 nC 150 nC
Td(on/off)@25°C 16ns/95ns 16ns/95ns 16ns/95ns 16ns/95ns 16ns/95ns
TestCondition 600V, 35A, 4.3Ohm, 15V 600V, 35A, 4.3Ohm, 15V 600V, 35A, 4.3Ohm, 15V 600V, 35A, 4.3Ohm, 15V 600V, 35A, 4.3Ohm, 15V