Microchip Technology APT65GP60B2G
APT65GP60B2G
Part No.:
APT65GP60B2G
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
ShinYuaAPT65GP60B2G.pdf
Description:
IGBT 600V 100A 833W TMAX
Series:
POWER MOS 7®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
100 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
250 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 65A
Power-Max:
833 W
SwitchingEnergy:
605µJ (on), 896µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
210 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/91ns
TestCondition:
400V, 65A, 5Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Datasheet:
ShinYuaAPT65GP60B2G.pdf
1. How to order APT65GP60B2G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the APT65GP60B2G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of APT65GP60B2G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of APT65GP60B2G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image APT25GP90BDQ1G APT25GP90BG APT35GP120B2DQ2G APT25GP120BDQ1G APT65GP60B2G
Part Number APT25GP90BDQ1G APT25GP90BG APT35GP120B2DQ2G APT25GP120BDQ1G APT65GP60B2G
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7® POWER MOS 7®
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType PT PT PT PT PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-Collector(Ic)(Max) 100 A 100 A 100 A 100 A 100 A
Current-CollectorPulsed(Icm) 250 A 250 A 250 A 250 A 250 A
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.7V @ 15V, 65A 2.7V @ 15V, 65A 2.7V @ 15V, 65A 2.7V @ 15V, 65A 2.7V @ 15V, 65A
Power-Max 833 W 833 W 833 W 833 W 833 W
InputType Standard Standard Standard Standard Standard
GateCharge 210 nC 210 nC 210 nC 210 nC 210 nC
Td(on/off)@25°C 30ns/91ns 30ns/91ns 30ns/91ns 30ns/91ns 30ns/91ns
TestCondition 400V, 65A, 5Ohm, 15V 400V, 65A, 5Ohm, 15V 400V, 65A, 5Ohm, 15V 400V, 65A, 5Ohm, 15V 400V, 65A, 5Ohm, 15V