Infineon Technologies BAS7002VH6327XTSA1
BAS7002VH6327XTSA1
Part No.:
BAS7002VH6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
ShinYuaBAS7002VH6327XTSA1.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SC79-2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
2pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
70 V
Current - Average Rectified (Io):
70mA (DC)
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 15 mA
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaBAS7002VH6327XTSA1.pdf
1. How to order BAS7002VH6327XTSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the BAS7002VH6327XTSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BAS7002VH6327XTSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BAS7002VH6327XTSA1 BAS16E6393HTSA1 BAS21E6359HTMA1 BAT60AE6327HTSA1 BAW78DH6327XTSA1
Part Number BAS7002VH6327XTSA1 BAS16E6393HTSA1 BAS21E6359HTMA1 BAT60AE6327HTSA1 BAW78DH6327XTSA1
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 2pF @ 0V, 1MHz 2pF @ 0V, 1MHz 2pF @ 0V, 1MHz 2pF @ 0V, 1MHz 2pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 100 ps 100 ps 100 ps 100 ps 100 ps
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V 70 V 70 V 70 V 70 V
Current - Average Rectified (Io) 70mA (DC) 70mA (DC) 70mA (DC) 70mA (DC) 70mA (DC)
Operating Temperature 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max) 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA