Vishay General Semiconductor - Diodes Division BAV200-GS08
BAV200-GS08
Part No.:
BAV200-GS08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
ShinYuaBAV200-GS08.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 50V 250MA SOD80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
1.5pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
250mA (DC)
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 100 mA