Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-18TQ045SHM3
VS-18TQ045SHM3
Part No.:
VS-18TQ045SHM3
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaVS-18TQ045SHM3.pdf
Description:
SCHOTTKY - D2PAK
Packaging:
Tube
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
1400pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2.5 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
18A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 18 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaVS-18TQ045SHM3.pdf
1. How to order VS-18TQ045SHM3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the VS-18TQ045SHM3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VS-18TQ045SHM3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VS-18TQ045SHM3 GIB1401HE3_A/I VS-18TQ040STRLHM3 GIB1402HE3_A/I VS-18TQ040STRRHM3
Part Number VS-18TQ045SHM3 GIB1401HE3_A/I VS-18TQ040STRLHM3 GIB1402HE3_A/I VS-18TQ040STRRHM3
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 1400pF @ 5V, 1MHz 1400pF @ 5V, 1MHz 1400pF @ 5V, 1MHz 1400pF @ 5V, 1MHz 1400pF @ 5V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.5 mA @ 45 V 2.5 mA @ 45 V 2.5 mA @ 45 V 2.5 mA @ 45 V 2.5 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) 18A 18A 18A 18A 18A
Operating Temperature -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 18 A 600 mV @ 18 A 600 mV @ 18 A 600 mV @ 18 A 600 mV @ 18 A