Sensata-Crydom DRD48D06R
DRD48D06R
Part No.:
DRD48D06R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaDRD48D06R.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 6A 48-600V
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk,Box
Series:
DR Dual
ProductStatus:
Active
MountingType:
DIN Rail
Circuit:
SPST-NO (1 Form A) x 2
OutputType:
AC
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
48 V ~ 600 V
LoadCurrent:
6 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaDRD48D06R.pdf
1. How to order DRD48D06R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the DRD48D06R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of DRD48D06R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DRD48D06R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as DRD48D06R pin diagram, DRD48D06R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image DRD24D06 DRD48D06 DRD24D06R DRD24D06XR DRD48D06R
Part Number DRD24D06 DRD48D06 DRD24D06R DRD24D06XR DRD48D06R
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Bulk,Box Bulk,Box Bulk,Box Bulk,Box Bulk,Box
Series DR Dual DR Dual DR Dual DR Dual DR Dual
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail DIN Rail
OutputType AC AC AC AC AC
Voltage-Input 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC
Voltage-Load 48 V ~ 600 V 48 V ~ 600 V 48 V ~ 600 V 48 V ~ 600 V 48 V ~ 600 V
LoadCurrent 6 A 6 A 6 A 6 A 6 A