Vishay General Semiconductor - Diodes Division FB180SA10
FB180SA10
Part No.:
FB180SA10
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
SOT-227
Datasheet:
FB180SA10.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 180A SOT-227
Packaging:
Tube
Series:
HEXFET®
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
180A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
6.5mOhm @ 108A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
380 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
10700 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
480W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Datasheet:
ShinYuaFB180SA10.pdf
1. How to order FB180SA10 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FB180SA10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FB180SA10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FB180SA10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as FB180SA10 pin diagram, FB180SA10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FB180SA10 FA38SA50LC FA57SA50LC
Part Number FB180SA10 FA38SA50LC FA57SA50LC
Packaging Tube Tube Tube
Series HEXFET® HEXFET® HEXFET®
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
FETType N-Channel N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss) 100 V 100 V 100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 180A (Tc) 180A (Tc) 180A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 6.5mOhm @ 108A, 10V 6.5mOhm @ 108A, 10V 6.5mOhm @ 108A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA 4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 380 nC @ 10 V 380 nC @ 10 V 380 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 10700 pF @ 25 V 10700 pF @ 25 V 10700 pF @ 25 V
FETFeature - - -
PowerDissipation(Max) 480W (Tc) 480W (Tc) 480W (Tc)
OperatingTemperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)