Fairchild Semiconductor FCPF380N60-F152
FCPF380N60-F152
Part No.:
FCPF380N60-F152
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaFCPF380N60-F152.pdf
Description:
600V, N-CHANNEL, MOSFET, TO-220
Packaging:
Bulk
Series:
SuperFET® II
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
10.2A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
380mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
40 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1665 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
31W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaFCPF380N60-F152.pdf
1. How to order FCPF380N60-F152 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FCPF380N60-F152 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FCPF380N60-F152?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FCPF380N60-F152 FCU4300N80Z FCU3400N80Z FCPF4300N80Z FCPF1300N80ZYD
Part Number FCPF380N60-F152 FCU4300N80Z FCU3400N80Z FCPF4300N80Z FCPF1300N80ZYD
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SuperFET® II SuperFET® II SuperFET® II SuperFET® II SuperFET® II
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 600 V 600 V 600 V 600 V 600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 10.2A (Tc) 10.2A (Tc) 10.2A (Tc) 10.2A (Tc) 10.2A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 10V 10V 10V 10V 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 380mOhm @ 5A, 10V 380mOhm @ 5A, 10V 380mOhm @ 5A, 10V 380mOhm @ 5A, 10V 380mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA 3.5V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 40 nC @ 10 V 40 nC @ 10 V 40 nC @ 10 V 40 nC @ 10 V 40 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 1665 pF @ 25 V 1665 pF @ 25 V 1665 pF @ 25 V 1665 pF @ 25 V 1665 pF @ 25 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 31W (Tc) 31W (Tc) 31W (Tc) 31W (Tc) 31W (Tc)