Littelfuse Inc. FT600-0500-2
FT600-0500-2
Part No.:
FT600-0500-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
ShinYuaFT600-0500-2.pdf
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 600VAC 2SMD
  • Related Categories
Package/Case:
2-SMD, Square End Block
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
FT600, Raychem
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount
CurrentRating(Amps):
500mA
VoltageRating-AC:
600 V
VoltageRating-DC:
ResponseTime:
Fast Blow
Applications:
Telecom
Features:
Class:
ApprovalAgency:
CSA, UL
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
BreakingCapacity@RatedVoltage:
60A
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Datasheet:
ShinYuaFT600-0500-2.pdf
1. How to order FT600-0500-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the FT600-0500-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FT600-0500-2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of FT600-0500-2.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FT600-1250-2 FT600-2000-2 FT600-0500-2
Part Number FT600-1250-2 FT600-2000-2 FT600-0500-2
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case 2-SMD, Square End Block 2-SMD, Square End Block 2-SMD, Square End Block
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series FT600, Raychem FT600, Raychem FT600, Raychem
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount
FuseType Board Mount Board Mount Board Mount
CurrentRating(Amps) 500mA 500mA 500mA
VoltageRating-AC 600 V 600 V 600 V
VoltageRating-DC - - -
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow
Applications Telecom Telecom Telecom
Features - - -
Class - - -
ApprovalAgency CSA, UL CSA, UL CSA, UL
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
BreakingCapacity@RatedVoltage 60A 60A 60A