Infineon Technologies IPA082N10NF2SXKSA1
IPA082N10NF2SXKSA1
Part No.:
IPA082N10NF2SXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO220 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaIPA082N10NF2SXKSA1.pdf
Description:
TRENCH >=100V PG-TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
StrongIRFET™ 2
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
46A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
6V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
8.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.8V @ 46µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2000 pF @ 50 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
35W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaIPA082N10NF2SXKSA1.pdf
1. How to order IPA082N10NF2SXKSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IPA082N10NF2SXKSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IPA082N10NF2SXKSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IPA082N10NF2SXKSA1 IPP129N10NF2SAKMA1 IPP082N10NF2SAKMA1 IPP055N08NF2SAKMA1 IPP040N08NF2SAKMA1
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series StrongIRFET™ 2 StrongIRFET™ 2 StrongIRFET™ 2 StrongIRFET™ 2 StrongIRFET™ 2
ProductStatus Active Active Active Active Active
FETType N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
DraintoSourceVoltage(Vdss) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C 46A (Tc) 46A (Tc) 46A (Tc) 46A (Tc) 46A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) 6V, 10V 6V, 10V 6V, 10V 6V, 10V 6V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs 8.2mOhm @ 30A, 10V 8.2mOhm @ 30A, 10V 8.2mOhm @ 30A, 10V 8.2mOhm @ 30A, 10V 8.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id 3.8V @ 46µA 3.8V @ 46µA 3.8V @ 46µA 3.8V @ 46µA 3.8V @ 46µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V
Vgs(Max) ±20V ±20V ±20V ±20V ±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds 2000 pF @ 50 V 2000 pF @ 50 V 2000 pF @ 50 V 2000 pF @ 50 V 2000 pF @ 50 V
FETFeature - - - - -
PowerDissipation(Max) 35W (Tc) 35W (Tc) 35W (Tc) 35W (Tc) 35W (Tc)