Sensata-Crydom LS240D12R
LS240D12R
Part No.:
LS240D12R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
4-SIP
Datasheet:
ShinYuaLS240D12R.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
  • Related Categories
Package/Case:
4-SIP
Packaging:
Bulk
Series:
LS
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC
Voltage-Input:
4 ~ 10VDC
Voltage-Load:
24 V ~ 280 V
LoadCurrent:
12 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
PC Pin
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaLS240D12R.pdf
1. How to order LS240D12R on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LS240D12R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LS240D12R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LS240D12R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LS240D12R pin diagram, LS240D12R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LS240D12 LS240D8R LS240D12R LS240D8 LSE240D8
Part Number LS240D12 LS240D8R LS240D12R LS240D8 LSE240D8
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series LS LS LS LS LS
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
OutputType AC AC AC AC AC
Voltage-Input 4 ~ 10VDC 4 ~ 10VDC 4 ~ 10VDC 4 ~ 10VDC 4 ~ 10VDC
Voltage-Load 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V
LoadCurrent 12 A 12 A 12 A 12 A 12 A