Sensata-Crydom LSE240D8
LSE240D8
Part No.:
LSE240D8
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
4-SIP
Datasheet:
ShinYuaLSE240D8.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 8A 24-280V
  • Related Categories
Package/Case:
4-SIP
Packaging:
Bulk
Series:
LS
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
20 ~ 28VDC
Voltage-Load:
24 V ~ 280 V
LoadCurrent:
8 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
PC Pin
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaLSE240D8.pdf
1. How to order LSE240D8 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LSE240D8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LSE240D8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LSE240D8.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LSE240D8 pin diagram, LSE240D8 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LS240D12 LS240D8R LS240D12R LS240D8 LSE240D8
Part Number LS240D12 LS240D8R LS240D12R LS240D8 LSE240D8
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP 4-SIP
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series LS LS LS LS LS
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 20 ~ 28VDC 20 ~ 28VDC 20 ~ 28VDC 20 ~ 28VDC 20 ~ 28VDC
Voltage-Load 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V 24 V ~ 280 V
LoadCurrent 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A