Rochester Electronics, LLC MBR40250G
MBR40250G
Part No.:
MBR40250G
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaMBR40250G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220-2
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
SWITCHMODE™
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 250 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
970 mV @ 40 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaMBR40250G.pdf
1. How to order MBR40250G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MBR40250G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR40250G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR40250G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR40250G pin diagram, MBR40250G datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MUR820G MBR10100G MUR8100EG MUR1560G MBR40250G
Part Number MUR820G MBR10100G MUR8100EG MUR1560G MBR40250G
Packaging Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube Bulk,Tube
Series SWITCHMODE™ SWITCHMODE™ SWITCHMODE™ SWITCHMODE™ SWITCHMODE™
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
Current - Average Rectified (Io) 40A 40A 40A 40A 40A
Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A