Sensata-Crydom MCMX60D5
MCMX60D5
Part No.:
MCMX60D5
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays
Package:
4-SIP
Datasheet:
ShinYuaMCMX60D5.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 5A 0-60V
  • Related Categories
Package/Case:
4-SIP
Packaging:
Bulk
Series:
MCMX
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
OutputType:
DC
Voltage-Input:
3 ~ 10VDC
Voltage-Load:
0 V ~ 60 V
LoadCurrent:
5 A
On-StateResistance(Max):
100 mOhms
TerminationStyle:
PC Pin
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaMCMX60D5.pdf
1. How to order MCMX60D5 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MCMX60D5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMX60D5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCMX60D5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MCMX60D5 pin diagram, MCMX60D5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCMX60D10 MCMX60D5 MCMX100D6
Part Number MCMX60D10 MCMX60D5 MCMX100D6
Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
Package/Case 4-SIP 4-SIP 4-SIP
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series MCMX MCMX MCMX
ProductStatus Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole
Circuit SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
OutputType DC DC DC
Voltage-Input 3 ~ 10VDC 3 ~ 10VDC 3 ~ 10VDC
Voltage-Load 0 V ~ 60 V 0 V ~ 60 V 0 V ~ 60 V
LoadCurrent 5 A 5 A 5 A
On-StateResistance(Max) 100 mOhms 100 mOhms 100 mOhms