TDK-Lambda Americas Inc PXD10-24WD12
PXD10-24WD12
Part No.:
PXD10-24WD12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module, 5 Leads
Datasheet:
ShinYuaPXD10-24WD12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module, 5 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PXD (10W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
416mA, 416mA
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1.6 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, OVP, SCP
OperatingTemperature:
Efficiency:
80%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPXD10-24WD12.pdf
1. How to order PXD10-24WD12 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PXD10-24WD12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXD10-24WD12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PXD10-24WD12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Part Number PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 416mA, 416mA 416mA, 416mA 416mA, 416mA 416mA, 416mA 416mA, 416mA
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP, OVP, SCP OCP, OVP, SCP OCP, OVP, SCP OCP, OVP, SCP OCP, OVP, SCP
OperatingTemperature - - - - -
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)