TDK-Lambda Americas Inc PXD10-48WS05
PXD10-48WS05
Part No.:
PXD10-48WS05
Package:
6-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaPXD10-48WS05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PXD (10W)
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
5V
Current-Output(Max):
2A
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1.6 kV
Efficiency:
80%
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Datasheet:
ShinYuaPXD10-48WS05.pdf
1. How to order PXD10-48WS05 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PXD10-48WS05 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXD10-48WS05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PXD10-48WS05.
Image PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Part Number PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W)
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 2A 2A 2A 2A 2A
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
OperatingTemperature - - - - -
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)