TDK-Lambda Americas Inc PXD10-24WS05
PXD10-24WS05
Part No.:
PXD10-24WS05
Package:
6-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaPXD10-24WS05.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 10W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PXD (10W)
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
5V
Current-Output(Max):
2A
Power(Watts):
10 W
Voltage-Isolation:
1.6 kV
Efficiency:
80%
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Datasheet:
ShinYuaPXD10-24WS05.pdf
1. How to order PXD10-24WS05 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PXD10-24WS05 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PXD10-24WS05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PXD10-24WS05.
Image PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Part Number PXD10-24WS05 PXD10-24WS12 PXD10-24WS15 PXD10-48WS05 PXD10-24WD12
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W) PXD (10W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 2A 2A 2A 2A 2A
Power(Watts) 10 W 10 W 10 W 10 W 10 W
Voltage-Isolation 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV 1.6 kV
OperatingTemperature - - - - -
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.40 H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)