Harris Corporation RF1S42N03L
RF1S42N03L
Part No.:
RF1S42N03L
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
I2PAK (TO-262)
Datasheet:
ShinYuaRF1S42N03L.pdf
Description:
42A, 30V, 0.025 OHMS, N-CHANNEL
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
42A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
25mOhm @ 42A, 5V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
60 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1650 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
90W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)