Harris Corporation RF1S45N06LE
RF1S45N06LE
Part No.:
RF1S45N06LE
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaRF1S45N06LE.pdf
Description:
45A, 60V, 0.028OHM, N-CHANNEL
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
45A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
28mOhm @ 45A, 5V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
135 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2150 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
142W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)