Harris Corporation RF1S50N06LESM
RF1S50N06LESM
Part No.:
RF1S50N06LESM
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaRF1S50N06LESM.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
50A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
22mOhm @ 50A, 5V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
120 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2100 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
142W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)