Harris Corporation RFP17N06L
RFP17N06L
Part No.:
RFP17N06L
Manufacturer:
Harris Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220AB
Datasheet:
ShinYuaRFP17N06L.pdf
Description:
N-CHANNEL, MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
17A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4V, 5V
RdsOn(Max)@IdVgs:
130mOhm @ 17A, 5V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
45 nC @ 30 V
Vgs(Max):
±10V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
60W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)